We wtorek to już na pewno… Będzie kibic zadowolony

To, co miało wydarzyć się w środę, stanie się w przyszły wtorek – takie zapewnienia płyną do nas z kieleckiego ratusza. To właśnie wtedy odbędzie się nadzwyczajna Sesja Rady Miasta. Jednym z tematów – nabycie udziałów przez miasto w Koronie Kielce. Użyty w poprzednim zdaniu czasownik nie jest oczywiście przypadkowy – tym razem bowiem radni zagłosują nad „nabyciem”, a nie nad „objęciem udziałów”, jak zrobili to ostatnim razem.

Tym razem to właśnie prawnicze kruczki stanęły na przeszkodzie, aby dotrzymać „zapowiadanego” terminu. Oczywiście nie chodzi nam o początek września, o którym tyle słyszeliśmy. Ostatecznie przecież po kilkunastu zmianach – sfinalizowania przejęcia Korony Kielce miało stać się 21 października. Tak się, co już wiemy, nie stanie.

Z jednej strony – w tym konkretnym przypadku trudno mieć jakieś wątpliwości. W przypadku takiej transakcji i trudnego oponenta konieczne jest, aby wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z prawniczą sztuką. Ustawa o samorządzie gminnym nie pozostawia wątpliwości – do wyłącznej właściwości rady gminy należy należy podjęcie uchwały w sprawie nabycia akcji.

Prawnicy też nie mają wątpliwości co do różnic pomiędzy „nabyciem” a „objęciem.” Nabycie jest bowiem wtórnym sposobem stania się właścicielem akcji lub udziałów. Chodzi tutaj na przykład o umowę sprzedaży udziałów. Objęciem natomiast jest pierwotnym sposobem stania się właścicielem akcji lub udziałów. Przykładem może być tutaj – objęcie nowo utworzonych udziałów w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego.

Nie zrozumcie nas źle – wszyscy mają już dość trwającego serialu w sprawie przejęcia Korony przez miasto. My również. Oczywiście – można głośno pytać, czy nie dało się od razu podjąć właściwej uchwały? Z drugiej jednak strony – dobrze, że ktokolwiek się zorientował teraz. Nikt z nas nie wiem, co stanie się w przyszłości, a ostatnie lata pokazały, że z rodziną Hundsordferów lepiej mieć wszystko na papierze.

Zupełnie odrębną sprawą jest kwestia audytu, który w ostatnich dniach został przeprowadzony w klubie. To właśnie we wtorek ze szczegółami mają zapoznać się radni, a tym samym opinia publiczna. Nie ukrywamy – to może być ciekawa lektura, która pokaże, co tak naprawdę działo się w klubie w ostatnich latach.

Nie zostało nam nic innego – czekamy. Znowu czekamy. Kieleccy kibice trochę tak, jak nieodżałowana Kora Jackowskiej – liczą na ten wiatr, który rozgoni „ciemne skłębione zasłony.” Pytanie tylko, czy po tym, jak miasto za złotówkę przejmie 72-procentowy pakiet akcji i dokapitalizuje spółkę prawie 5 miliona złotych, co pozwoli na spłatę długów – staniemy „ze słońcem twarzą w twarz”?

Ostatnie artykuły

#NoweOtwarcie to…? 2/2 – dłuższe wypowiedzi

Wczoraj na naszej stronie opublikowaliśmy pierwszą część pomysłów zaprezentowanych przez kibiców Korony Kielce. Dziś pora zaprezentować drugi artykuł, zawierający dłuższe przemyślenia "Żółto-czerwonych" fanów...

#NoweOtwarcie to…? Cz. 1/2 – Twitter i krótsze wypowiedzi

Gdy parę dni temu w internecie została zainicjowana akcja #NoweOtwarcie, mało kto mógł się spodziewać, że spotka się ona z aż takim...

Jacek, królu złoty – wróciłeś!

Przed obecnym sezonem niektórzy żywili nadzieję, że będzie w klubie pewna osoba, która zamknie usta wszystkim krytykom. Człowieka, o którym mówiono, nie...

„Wysokie” wynagrodzenie nowego prezesa Korony. Wy tak na poważnie?

W ostatnich dniach w przestrzeni medialnej, a także na sesji Rady Miasta, podniosło się larum dotyczące wynagrodzenia nowego prezesa Korony Kielce. Polityczne...

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj